O co jde?
Některým lidem se to bude zdát šílené, ale „selfie tyč“ je vlastně skvělá pomůcka na focení pro cestovatele, výletníky, fotografy a pro všechny, kdo prostě jen chtějí fotit lepší selfíčka.
Ať se vám to líbí nebo ne, selfie tyče se u nás rozmáhají stále více a to nejen u turistů z Japonska.
Přitom je historie monopodů, což je jen jiný název pro selfie tyče už starší (byla patentována už v roce 2005), hlavní boom zažívají selfie tyče až nyní.
Časopis TIME dokonce označil držáky na selfie fotky jako jeden z nejlepších vynálezů v roce 2014.
Pokud nakupujete na čínských obchodech jako Aliexpress, potom můžete na levné selfie tyče narazit i tam.
Nejlevnější držáky na focení selfie lze pořídit zhruba už od 8 – 10 dolarů. Jde o základní variantu, která postačí jako univerzální příslušenství každému, komu stačí jednoduchost.
Tyto selfie tyče jsou bez externího napájení, nemají však ani wi-fi ani bluetooth.
Focení probíhá tak, že tyč propojíte přes kabel k mobilu, umístíte do držáku a pokud chcete vyfotit selfíčko nebo jinou fotku, stačí zmáčknout tlačítko na tyči.
Už jste i vy zjistili, že selfie tyč vlastně není taková zbytečnost, jak se na první pohled zdá a že se občas může skutečně hodit?
To je rozhodně jedním z důvodů, proč jsou v dnešní době selfie tyč tolik oblíbené. Výhod selfie tyčí je ovšem samozřejmě více.
Lákadlem pro mnohé uživatele selfie tyčí je velmi příznivá cena základních modelů. Pokud nepatříte mezi profesionální fotografy anebo turisty, kteří cestují v extrémních podmínkách, vystačí vám nejlevnější selfie tyče s tlačítkem za pár set korun.
Taková selfie tyč zvládne prodloužení vzdálenosti až pětinásobně, je kompatibilní s většinou zařízení na trhu (problémy s kompatibilitou bývají snad jen s operačním systémem Windows Phone).
Jak vlastně selfie tyč funguje?
Je jedno jestli máte selfie tyč s tlačítkem pro mobil značky Huawei nebo Samsung, důležitější je spíše operační systém (OS Android, Windows Phone anebo iOS od Apple u iPhonů).
Selfie tyč se skládá z držáku, teleskopické tyče a ergonomického uchycení pro mobil.
Instalace a nastavení selfie tyče
Díky tomuto uchycení pevně přitáhnete mobil k celé selfie tyči, takže se rozhodně nemusíte bát, že vám mobil vypadne.
Pak už stačí jen zapojit kabel do konektoru na jack na vašem mobilu a propojení je technicky hotovo. Instalace selfie tyče je tedy velmi snadná.
Nyní už zbývá jen propojení s vaším operačním systémem. Pokud máte některý z iPhonů, ať už novou iPhone 6 anebo starší verzi, je to synchronizace (propojení selfie tyče a mobilu) automatické a není třeba nic nastavovat, můžete rovnou fotit – opravdu je to tak snadné.
Jaká selfie tyč je nejlepší? S bluetooth nebo s tlačítkem?
Protože je o selfie tyče velký zájem, začali se dělat v různých barvách, provedeních také s různým stylem připojení.
Kromě selfie tyčí s tlačítkem, které připojíte kabelem k mobilu (ať už máte Samsung Galaxy nebo Huawei) přes konektor na sluchátka existují ještě selfie tyč na bluetooth. V tomhle případě jde o bezdrátové připojení a vy místo tlačítka používáte bluetooth zařízení, kterým fotíte.
Výhody bluetooth oproti selfie tyči s tlačítkem jsou v tom, že při stisku tlačítka nedochází k „zatřesení“ selfie tyče a fotka by tak měla být vždy v pořádku. U selfie tyčí se spouští se občas může stát, že příliš silným stiskem tlačítka pohnete s celou selfie tyčí a fotka je rozmazaná.
Nevýhody bluetooth zařízení a selfie tyčí, které takhle fungují jsou v tom, že ne pokaždé 100% funguje synchronizace s mobilem.
Další problém může být také tehdy, když ztratíte bluetooth ovladač k vaší selfie tyči – bez toho totiž fotky nevyfotíte. Tohle se vám u selfie tyče s tlačítkem stát nemůže, protože celé zařízení funguje samostatně a nejsou k tomu potřeba žádné doplňky a to ani baterie.
Návody na zapojení, instalaci a nastavení selfie tyče
Základní návod na to, jak napojit selfie tyč s tlačítkem s vaším mobilním zařízením je napsaný v úvodu článku. Kompletní návod ovšem většinou dodává až přímo prodejce, protože různé typy selfie tyčí se od sebe mohou lišit.
Asi nejsrozumitelnější návod, který je veřejně na internetu k dispozici najdete u jednoho z prodejců selfie tyčí a to na stránce https://selfieobchod.cz/navod-na-selfie-tyc/
Aplikace na selfie tyč, když nefunguje zapojení
selfie-tyc-recenzeU některých mobilů či smartphonů se může stát, že propojení a focení se selfie tyčí nefunguje. Někdy v takových případech může pomoci aplikace na focení, která je s danou selfie tyčí více kompatibilní, než klasický fotoaparát v OS Android.
Mezi takové aplikace na selfie tyč se řadí například Camera 360 Ultimate.
Levné selfie tyče
Vybírat zboží podle ceny sice možná není vždy nejlepší metoda, ovšem pokud si podle recenze selfie tyče ověříte, že i levné kousky v pořádku fungují, proč neušetřit.
Bohužel se zatím v Česku selfie tyč příliš netestují a je u nás až příliš mnoho různých typů selfie tyčí s tlačítkem či s bluetooth.
Recenze selfie tyče:
Pokud hledáte levné selfie tyče s tlačítkem a nehodláte do tohoto zboží investovat více než 500 Kč, můžete využít například právě zmíněný eshop SelfieObchod.cz, kde jsou selfie tyče s tlačítkem za 299 Kč + poštovné 99 Kč.
Tyto tyče jsou kompatibilní se zmiňovanými zařízeními – jak pro mobily od Apple (všechny iPhony), tak i pro zařízení s operačním systémem OS Android, ať už jde o Samsung Galaxy, Xiaomi či Huawei.